Европейският етикет на гумите е задължителен за всички фабрично нови гуми и е въведен през 2012 г. От 1 май 2021 етикета има нов дизайн и изведената върху него информация е разширена - за автомобили задвижвани с конвенционално гориво и електричество.
Най-отгоре на етикета ще намерите обща информация за гумата, като име на доставчика, идентификация на типа гума (номер на артикула), размер на гумата и клас на гумата.
Колкото по-малко е съпротивлението на гумите при търкаляне, толкова по-малък е разходът на гориво/енергия на автомобила. При автомобил, задвижван на бензин или дизел, допълнително спестявате и няколко грама CO2. Съответно между клас А и Е на 1000 км разликата е до 5,1 л.
Колкото по-добро е сцеплението на гумата с влажна повърхност, толкова по-къс е спирачният път при мокра настилка. Спирачният път се удължава от един клас към следващия с 3 до 6 м при 80 км/ч.
Тихите гуми са с по-благоприятно влияние за Вас и за околната среда. Увеличението вече с 10 dB удвоява силата на външния шум от гумата. Колко шумна или безшумна е една гума ще познаете по класа, където с А се обозначава най-тихата, а с С най-шумната.
Външният шум при въртене на гумите е намалял с повече от 3 dB под граничните стойности на ЕС в сила от 2016 г.
В долната част на етикета се съдържа информация за ефективността на сцепление на сняг или при лед на гумата, като например символа 3 PMSF, чиято абривиатурата означава "Three Peak Mountain Snow Flake". Само ако гумите отговарят на изискванията, съответните символи биват поставяни.
Сканирайте QR-кода от етикета на гумата и ще получите подробна информация за конкретните гуми, като например информационната листовка на продукта или етикета за енергия.